Uoči poljskog predsjedavanja Evropskom unijom (EU) savjetnik predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske, dr Dragan Dakić, profesor međunarodnog prava, prisustvovao je naučnoj konferenciji pod nazivom „Poljska i balkanske države – zajedno u Evropi“. Konferenciju su organizovali Centar za Evropu Univerziteta u Varšavi (Centre for Europe University of Warsaw) i Fakultet političkih nauka i međunarodnih studija Univerziteta u Varšavi (Faculty of Political Science and International Studies University of Warsaw), u koorganizaciji sa Institutom za centralnu Evropu iz Poljske (Institute of Central Europe Poland), kao i univerzitetima iz regiona poput Univerziteta u Banjoj Luci, Univerziteta u Beogradu, Univerziteta u Kragujevcu i drugih.
Osim naučnika, konferenciji su prisustvovali diplomatski prestavnici zemalja iz regiona te poljska javnost. Cilj konferencije je bio da se omogući uvid u spremnost država regiona da nastave sa procesom integracije u EU. Ujedno, razmatrana je i svrsishodnost EU integracija u datom geopolitičkom trenutku. Posebna pažnja je posvećena analizi prednosti koje države iz regiona imaju od saradnje sa drugim globalnim igračima poput Kine ili Rusije.
Savjetnik predsjednika dr Stevandića, govorio je o međunarodnopravnim aspektima prava na samoopredjeljenje i njegovom shvatanju od strane međunarodne zajednice na osnovu pristupa jugosnovenskoj i kosovskoj krizi. Ukazano je na to kako se ekstenzivno shvatanje prava na samoopredjeljenje čiju primjenu je nametnuo kolektivni zapad, danas ispoljava u svijetu kao i na to da njen potencijal nije iscrpljen ni na ovim prostorima. Opšti stav je da regionalna arhitektura bilo da se shvati u kontekstu integracija ili dezintegracija, nije okončana te da vjerovatno njena finalizacija mora da sačeka novu globalnu preraspodjelu.
Konferencija je obilježena manjim incidentom koji je nastao zbog kratkotrajnog pojavljivanja i obraćanja konzula tzv. Kosova u Poljskoj koje nije bilo najavljeno niti se nalazilo na agendi skupa. Učesnici iz Srbije i Republike Srpske su tokom svojih izlaganja ukazali na status Kosova i Metohije, na činjenicu da ne postoji „Kosovo“ uz koje može da stoji atribut „nezavisno“ – što je ujedno bio i naslov teme profesora Dakića, te su primili izvinjenje organizatora konferencije.